Cesta s příběhem

Všechno jednou končí... Poslední den v Bergenu!

Dnes je poslední den, kdy si můžeme užívat norský vzduch. Máme spadeno na Fløyen (druhá nejvyšší hora okolo Bergenu) a vyhlídka, ze které je vidět celé město jako na dlani. Člověk se na ní může dostat lanovkou nebo hezky po svých. My jsme se rozhodli pro druhou variantu, protože těch pár minut do svahu nahoru stálo neskutečný peníze jako všude. Zajímavost je, že je to snad jediná pozemní lanová dráha ve Skandinávii, která je určená k přepravě pasažérů. Jdeme zase tři kilometry do centra. Už po paměti víme jaké domy, ulice a restaurace nás během cesty čekají. Už tu cestu nenávidím. Procházíme UNESCO domečky a už jdeme malými uličkami nahoru. Je to docela štreka, ale nám to nevadí, protože neprší a v okolí jsou krásné domky. Už jsme skoro nahoře, na vrcholu je nekonečně mnoho turistů. Všichni se snaží najít to nejlepší místo k vyfocení. I já se snažím. Sedám si na schod a čekám na Martina, až donese kolu. Těším se na cukr.

Bergen, Fløyen, přístav, Norsko, trek, cestování
Bergen, Fløyen, přístav, Norsko, trek, cestování
Bergen, Fløyen, přístav, Norsko, trek, cestování

Sedíme a koukáme na Bergen, je to moc hezké. Jsme rádi, že není opar nad městem, protože to bychom z tohoto výletu nic neměli. Kocháme se tak půl hodinky než jdeme zpátky dolů. Pomalu nám dochází, že zítra odlétáme. Na jednu stranu se těším, že si vezmu místo sportovních bot balerínky, uvidím rodinu a kamarády, ale na druhou stranu celý tento příběh, na který jsem se tak těšila, končí! Příběh, který trval 14 dní a já si ho budu pamatovat do konce svého života. Protože takových náročných, ale zároveň krásných dní neprožijeme v životě tolik. S Martinem znovu a naposledy jdeme zpátky do našeho bytu a vše si částečně balíme a odpočíváme. Protože až se ještě jednou vyspíme, tak budeme zase doma, v naší malé zemičce.

Bergen, Fløyen, přístav, Norsko, trek, cestování
Bergen, Fløyen, přístav, Norsko, trek, cestování
Bergen, Fløyen, přístav, Norsko, trek, cestování
Borůvky, Bergen, trek, cestování, Norsko
stolička, Bergen, Norsko, příroda, sedačka, les
stolička, Bergen, Norsko, příroda, sedačka, les

Nechce se mi vstávat, budíka si ani nemusíme dávat, protože letíme až po obědě. Vyhledáváme si jízdenku na letiště, které stojí 100 N a cesta z centra by měla trvat okolo 30 minut. Uklízíme byt, obouváme se, bereme bundy, batohy, klíčky dáváme do schránky a vycházíme na ulici. Náhle potkáváme paní, co nám zajišťovala ubytování. Je milá a velice ochotná. Jede pro zavazadla své dcery na letiště a sveze nás. Tak to máme super radost. Všichni jsou tu tak ochotní a příjemní. Celou cestu nám něco povídá a taky se toho dost dozvídáme. Jsem třeba moc překvapená, že v Norsku dobře funguje půjčování auta. V Bergenu dost lidí nemá své auto a je výhodnější si ho půjčit, když se často nevyužije. Loučíme se s norskou paní a čekáme. Dostáváme se do letadla, kde máme rezervovaná evakuační místa s větším prostorem na nohy. Martin mi ukazuje, že v celém letadle je zadarmo wifi síť. Norské aerolinky jdou hodně dopředu. Už jsme zpátky v Čechách, Martinův taťka na nás čeká na letišti a nás čeká stejný koloběh jako před dovolenou – práce, úklid, povinnosti, práce a někdy spánek. 

Už teď se mi stýská. Doufám, že prožiju ještě tolik dobrodružných a krásných dní v přírodě jako tady. Norsko je nádherné, musíte samozřejmě chytnout dobré počasí, jinak zážitek může být poloviční. Jsem ráda, že jsem sebou měla Martina, který byl skvělý společník, ale i partner na cesty. Celou dobu se staral o mé stravovací blaho a tímto mu chci poděkovat, že jsem nemusela ani jednou umývat ešus v tak ledové vodě. Děkuju, že mě vždycky poslal rovnou do spacáku, abych byla v teple. Martin byl a je stále velkou oporou při cestách. A co by vás mohlo ještě zajímat? Celý výlet mě stál okolo 14 tisíc (jídlo, letenky, jízdenky, pojištění, ubytování a drobnosti pro rodinu a přátelé). A co na příští léto podniknout? Co takový Island, Slovinsko nebo Kyrgyzstán?

Sdílet
Designed By Blogger Templates